تبلیغات
اخبار روز ایران و جهان بدون سانسور - سرکوب جوانان تحت نام مبارزه با اراذل و اوباش
اخبار روز ایران و جهان بدون سانسور
بیشتر کدام در قسمت مطلب بذارم؟ •


سرکوب زنان و جوانان در جمهوری اسلامی تحت نام مبارزه با اراذل و اوباش


24/07/2007

با آغاز مردادماه از دیروز، دوشنبه، موج جدیدی از مبارزه با لباس زنان و جوانان در جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. به گفته مقامات جمهوری اسلامی ایران، در این مبارزه که فرهنگی و اخلاقی توصیف شده است زنانی که «مثل مانکن ها لباس می پوشند» و جوانانی که موی سرشان غیر اسلامی تشخیص داده می شود مورد تعرض ماموران قرار می گیرند.

در ادامه مطلب....

حتما بخونیدش....

با آغاز مردادماه از دیروز، دوشنبه، موج جدیدی از مبارزه با لباس زنان و جوانان در جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. به گفته مقامات جمهوری اسلامی ایران، در این مبارزه که فرهنگی و اخلاقی توصیف شده است زنانی که «مثل مانکن ها لباس می پوشند» و جوانانی که موی سرشان غیر اسلامی تشخیص داده می شود مورد تعرض ماموران قرار می گیرند.

بنا به گزارش خبرگزاری ها، پلیس تهران برای اجرای این طرح دهها اتومبیل ویژه و مینی بوس به چهارراه ها و اماکن پر رفت و آمد در مرکز شهر گسیل داشت. پیش بینی می شود طرح جدید افزایش امنیت اجتماعی که فعلا  دامنه اش محدود به تهران است به سایر شهرهای کشور نیز گسترش یابد. اجرای این طرح تاکنون منجر به صدور صدها اخطاریه و هشدار به شهروندان تهرانی شده و به دستگیری و بازداشت دهها تن انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری ها رئیس روابط عمومی پلیس تهران، مهدی احمدی، گفته است «با استخدام و تعلیم لازم مامورین ما قصد داریم همه تلاشمان را در پیاده کردن این طرح بکنیم تا امنیت جامعه افزایش پیدا کند.» وی اضافه کرد که هدف این طرح زنان بدحجاب یا آنهایی که لباس های تنگ و بدن نما، وشلوارهای پاچه کوتاه می پوشند هستند.

احمدی به خبرنگاران گفت «تا آنجا که به مردان مربوط می شود، ما با آنهایی سرو کار داریم که لباس و موهایشان را به سبک غربی درست می کنند. ما همچنین به سراغ لباسفروشی ها و بوتیک ها خواهیم رفت.» به گفته احمدی، پلیس ابتدا به دادن اخطار شفاهی قناعت خواهد کرد، اما در صورت نادیده گرفته شدن، مخاطبین و قانون شکنان دستگیر شده و برای «ارشاد» برده می شوند. احمدی در این باره گفت «معمولا مشکل در همان حد حل می شود، در غیر این صورت برایشان پرونده درست کرده و به قوه قضائیه ارجاع خواهند شد. این مورد مربوط به کسانی است که معمولا سابقه دارند و بیش از چند بار مورد ارشاد قرار گرفته اند.»

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در میدان ونک تهران مینی بوس ها در کناری منتظر ایستاده بودند تا ماموران زن خاطیان را جلب کرده و به داخل مینی بوس رهنمود کنند.

بسیاری از زنان به محض دیدن این مامورین روسری هایشان را پایین می کشیدند و موی خود را به سرعت می پوشاندند.

با اینکه حکومت اسلامی ایران به زنان تکلیف کرده که همه سطوح بدن و سر خود را بپوشانند، در سالهای اخیر برای اعمال این حکم با مشکل روبرو شده است. زیرا زنان تهرانی با بالا بردن تدریجی روسری ها و پوشیدن لباس های رنگین  و راحت تر، بخصوص در فصل گرما، احکام حکومت اسلامی را بطور کامل مراعات نکرده اند.

در بهار امسال رژیم برای نخستین بار با خشونت به این امر واکنش نشان داد که بازتاب جهانی پیدا کرد.  نمونه ویدیویی طرز برخورد مامورین رژیم با زنان تهرانی، که با خشونت غافلگیر کننده ای توام بود، در پایگاه های اینترنتی پرطرفدار پخش شد و باعث بهت و حیرت جهانیان گردید. با وجود اینکه ضرب و شتم های بهار امسال در نوع و شدت عمل از سال های اصلاح طلبی به این طرف دیده نشده بود، ترس از ادامه این سرکوب ها زنان تهرانی را به عقب نراند. آنها کماکان روسری ها را تا آنجا که می توانستند و در اماکنی که مقدور بود همچنان بالا کشیدند و موهای آرایش کرده خود را در هر فرصتی نشان دادند، و از پو شیدن لباسهای راحت، مد روز، و بعضا بدن نما دست نکشیدند. جوانان نیز تازگی ها به این موج تمرد پیوسته اند. گویی پافشاری و اصرار زنان در اعمال سلیقه در مسایل شخصی و در حیطه هایی که اساسا به حکومت و امور دولتی مربوط نمی شود به مردان جوان نیز این شهامت را داد تا آنان نیز با عزم به ابراز سلیقه در آرایش مو در برخی مناطق همپای زنان وارد گود شدند.

با آغاز سرکوب های جدید این هفته، به نظر می رسد نیت پلیس این باشد که نشان دهد در اجرای سیاست جدید دولت جدی است. بسیاری از واپسگرایان (که به غلط به آنها صفت محافظه کار اطلاق می شود، در حالیکه همان لفظ واپسگرا و ارتجاعی که در عهد مشروطیت نثارشان می شد درست تر است) این موج اخیر سرکوب زنان و جوانان را با دستآویزایجاد امنیت اجتماعی مهم تلقی کرده اند.

یکی دیگر از ویژگی های سرکوب زنان در مردادماه ۱۳۸۶ این است که برخی از روشنفکران حکومتی این بار بیکار نمانده اند. این دسته بطور علنی خردمندی دولت را در این مورد بخصوص بزیر سوال برده و می گویند آیا بهتر نبود منابع انسانی و مالی دولت بجای سربسر زنان و جوانان گذاشتن بخاطر اعمال سلایق شخصی صرف پیکار با فقر مزمن و بزهکاری گسترده می شد؟

در پاسخ به این سوال دیرمطرح شده ولی به هرحال درست و بجا، واپسگرایان و روحانیون به اصطلاح محافظه کار سکوت کرده و مثلا سردار احمد رضا رادان، رئیس پلیس تهران بزرگ، را جلو فرستاده اند تا این نکته را برخ مردم بکشد که هدف از این طرح صرفا پوشش زنان نیست بلکه مبارزه با کسانی است که «امنیت» را از جامعه سلب می کنند. یک خبرگزاری دولتی از قول ایشان می نویسد که در این طرح متلک گویان خیابانی، اراذل و اوباش  و کسانی که ایمنی مردم در پارکها و اماکن عمومی را به خطر می اندازند است. مسخره بودن این ادعاها از اینجاست که وی در ادامه می افزاید پلیس می خواهد دامنه مبارزه اش را به گروه های منحرف جنسی و فرقه های شیطان پرست نیز گسترش دهد. با قیافه حق بجانب گفته می شود که آخر هر چه باشد برخی از جوانان، آگاهانه یا غیر آگاهانه، با تقلید از مد های غربی تبدیل به مبلغان فرقه های شیطان پرست و تمایلات انحرافی می شوند.

هدف از این طرح شناسایی و برخورد با این قبیل افراد عنوان شده است.نوشته شده توسط سپهر در دوشنبه 5 شهریور 1386 و ساعت 04:08 ق.ظ [+] | نظرات ()
پیام مدیر
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه