تبلیغات
اخبار روز ایران و جهان بدون سانسور - احمدی نژاد: هاله اسفندیاری آزاد است هرجا خواست برود
اخبار روز ایران و جهان بدون سانسور
بیشتر کدام در قسمت مطلب بذارم؟ •


در نشست خبری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، خبرنگار تلویزیون آمریکایی سی بی ‌اس از او پرسید که آیا هاله اسفندیاری اجازه خواهد یافت به آمریکا بازگردد؟

در ادامه مطلب....

هاله اسفندیاری، پژوهشگر ایرانی مقیم آمریکا یک هفته پیش پس از سه ماه حبس با وثیقه سیصد میلیون تومانی آزاد شده اما پرونده او به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی ایران همچنان در دست رسیدگی است.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به خبرنگار سی بی اس تأکید کرد که قوه قضائیه باید به این سؤال که آیا هاله اسفندیاری می تواند به آمریکا بازگردد یا نه پاسخ گوید اما نظر شخصی وی این است که هاله اسفندیاری آزاد است به هركجا خواست برود و با خانواده اش دیدار کند.

هاله اسفندیاری که تابعیت آمریکایی نیز دارد، در مؤسسه وودرو ویلسون در واشنگتن به فعالیتهای پژوهشی اشتغال دارد.

وی سال گذشته به ایران سفر کرد اما پس از چند ماه که قصد بازگشت به آمریکا داشت، از خروج از کشور منع و سپس بازداشت شد.

دولت آمریکا از آزادی هاله اسفندیاری استقبال کرده و سخنگوی کاخ سفید آن را اقدامی "دلگرم کننده" از جانب ایران توصیف کرده است.

خانم اسفندیاری نیز پس از آزادی از زندان به خبرنگاران گفت: "در زندان با من رفتار خوبی داشتند و اتاق بزرگی با پنجره داشتم و غذا نیز بسیار خوب بود."

به نوشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، آزادی هاله اسفندیاری دو هفته پس از آن صورت گرفت که دفتر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، طی اقدامی کم سابقه به نامه لی همیلتون، مدیر مرکز وودرو ویلسون پاسخ داد که خواهان آزادی هاله اسنفدیاری شده بود.

آقای همیلتون که قبلاً جمهوریخواه بوده اما اکنون دموکرات است و در تهیه گزارش گروه مطالعه عراق نیز شرکت داشته است، گفته که در نامه اش به تنشهای میان ایران و آمریکا هیچ اشاره ای نداشته و تقاضایش را تنها بر اساس اصول انساندوستانه و مذهبی مطرح کرده بود.

علاوه بر خانم اسفندیاری، یک پژوهشگر ایرانی تبعه آمریکا به نام یحیی کیان تاجبخش نیز بنابر اتهامات مشابه خانم اسفندیاری در بازداشت به سر می برد.

از مقامی مسئول در دادسرای تهران نقل شده که برای آقای تاجبخش نیز احتمالاً بزودی قرار وثیقه صادر می شود و او هم آزاد خواهد شد.

چندی پیش، هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش دو بار بر صفحه تلویزیون ایران ظاهر شدند و گفتند که با راه اندازی همایشها و برنامه های پژوهشی در خارج، میان فعالان سیاسی و فرهنگی ایرانی و مسئولان سیاسی و اطلاعاتی آمریکایی ارتباط برقرار می کرده اند.

پخش این اظهارات واکنش اعتراض آمیز فعالان حقوق بشر و برخی از تشکلهای سیاسی را در پی داشت

 نوشته شده توسط سپهر در چهارشنبه 7 شهریور 1386 و ساعت 02:08 ق.ظ [+] | نظرات ()
پیام مدیر
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه